fallback

Русия обяви девет американски медии за „чужди агенти“

Под удара на новия закон попадат радиата "Гласът на Америка" и "Радио Свободна Европа"

13:58 | 05.12.17 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Властите в Русия обявиха девет американски медии за „чуждестранни агенти“. Сред засегнатите медии са и двата американски канала Voice of America (VOA) и Radio Free Europe/Radio Liberty (RFE/RL), съобщи Министерството на правосъдието в своя сайт. 

Към това се добавят седем проекта на RFE/RL, които предават на руски или на друг местен език, включително и на анексирания от Русия полуостров Крим, в Сибир или в Кавказ, където живее преобладаващо мюсюлманско население.

Освен радиата "Гласът на Америка" и "Радио Свободна Европа"/ Радио Свобода" под действието на закона попадат по-конкретно телевизия "Настоящее время", татарско-башкирската служба на "Радио Свобода" (Azatliq Radiosi), сайтовете "Сибир. Реалии", "Idel. Реалии", "Фактограф", "Кавказ. Реалии" и "Крим. Реалии", изброява ТАСС, цитирана от Ройтерс. 

Фактът, че новият медиен закон засега се насочва към тези девет медии, всъщност не е неочакван – през ноември имаше такива спекулации. Всички те са обвинени, че „изпълняват функциите на чуждестранен агент“. 

В края на ноември президентът Владимир Путин обнародва закона за регистрирането на всички действащи в Русия международни медии със спорната формулировка "чуждестранен агент" в отговор на задължаването на руската държавна телевизия RT (бившата Russia Today) да се регистрира като "чуждестранен агент" в САЩ. Висши американски представители обвиниха руската телевизия в опит да влияе на миналогодишните президентски избори, спечелени от Доналд Тръмп, припомня DPA. Russia Today често е обвинявана от Вашингтон, че е пропаганден орган на Кремъл. Телевизията има емисии на английски, испански и арабски и официалното й предназначение е да предлага "алтернативни гледни точки" и да представя руската позиция на зрителите в чужбина, добавя AFP.

Съветът по правата на човека към руския президент осъди закона, отбелязвайки, че "министерството на правосъдието ще може произволно да окачестви всяка чуждестранна медия като чужд агент".

Законът, разкритикуван остро от правозащитните организации Human Rights Watch и др., задължава регистрираните като "чуждестранен агент" медии да дават на властите информация за финансовото си състояние и да посочват изрично в материалите си, че са регистрирани като чужд агент, което ще рече, че обслужват интересите на чуждо правителство.

Подобен закон в Русия вече класифицира някои неправителствени организации като „чуждестранни агенти“ и ги принуждава да предоставят публично данни за финансовото си състояние. Редица НПО-та в Русия междувременно преустановиха дейността си в страната.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 11:55 | 14.09.22 г.
fallback